Historia

Praga – jedna ze starszych dzielnic Warszawy, której obszar włączony został formalnie do miasta u schyłku XVIII w. W 1945 nastąpił podział na Pragę Południe i Pragę Północ.
W 1994 ustawa warszawska w miejsce dotychczasowych 8 dzielnic utworzyła 11 gmin warszawskich. Z dzielnicy Praga Północ wydzielono gminy:
  • Warszawa-Białołęka
  • Warszawa-Targówek,
zaś pozostała część została włączona do gminy Warszawa-Centrum jako jej dzielnica.
W 2002 uchwalono nową ustawę; Praga Północ stała się jedną z 18 dzielnic m.st. Warszawy.
Według danych GUS z dnia 31.12.2009 r. dzielnica posiada powierzchnię 11,4 km² i liczy 71 675 mieszkańców.
Jako jedna z nielicznych dzielnic Warszawy zachowała swój historyczny charakter.

 NAZWA

 Nazwa Praga pochodzi od członu, który występuje także w wyrazie prażyć. Nazwa odnosiła się pierwotnie do miejsca wypalonego, wyprażonego.

OSIEDLA

Podział według MSI
Według MSI Praga Północ dzieli się obecnie na obszary:
Podział ten wynika z Uchwały Nr 389/XXXVI/96 Rady Gminy-Warszawa Centrum z dnia 19 września 1996 r[3].
Podział tradycyjny
W obrębie Pelcowizny należy wspomnieć o Golędzinowie i Śliwicach, na Szmulowiźnie – Michałów, na Starej Pradze – Port Praski, na Nowej Pradze zaś Ogród zoologiczny i Park Praski.
Nowa Praga też nie jest spójna - część Nowej Pragi to budynki przedwojenne pomiędzy Al. Solidarności a ul. 11 Listopada, a pozostała część powstała w okresie powojennym na terenach powojskowych (na północ od ul. 11 Listopada i Ratuszowej).

GRANICE

Praga Północ graniczy ze Śródmieściem i Żoliborzem poprzez Wisłę, z Targówkiem częściowo poprzez kolej, a częściowo granicą umowną, oraz z Białołęką poprzez Trasę Toruńska i z Pragą Południe poprzez kolej.

CHARAKTERYSTYKA

Większa część zabudowy pochodzi z początku XX wieku i okresu międzywojennego i jest rzadkim w stolicy zespołem dobrze zachowanej przedwojennej substancji miejskiej. Centralnym punktem dzielnicy jest plac Wileński, w okolicach którego znajduje się dworzec Warszawa Wileńska, monumentalny budynek dyrekcji kolei państwowych, cerkiew Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny, będąca cerkwią metropolitalną Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz pomnik poświęcony braterstwu broni żołnierzy polskich i radzieckich (nazywany przez warszawiaków "Czterech śpiących") – Pomnik Braterstwa Broni. Osią dzielnicy jest ulica Targowa, przy której znajduje się Bazar Różyckiego. Na starej Pradze mieści się również neogotycki kościół świętego Michała i świętego Floriana – katedra diecezji warszawsko-praskiej.


Stara Praga z powodu niewielkich zniszczeń wojennych pełniąca w latach 40. XX wieku funkcje administracyjne uległa później zaniedbaniu i była uważana za "złą dzielnicę". Z drugiej strony zachował się tu częściowo tzw. folklor warszawski. Ostatnio staje się ona miejscem coraz bardziej popularnym, wręcz modnym. W 2003 roku jedna z bardziej znanych praskich ulic, ulica Ząbkowska została uznana w plebiscycie Gazety Wyborczej za miejsce magiczne. W starych praskich kamienicach oraz opuszczonych murach fabryk powstają galerie, centra sztuki a także pracownie autorskie.
Osiedle Nowa Praga to w większości, zachowany bez większych zniszczeń podczas i po II wojnie światowej, XIX to wieczny układ urbanistyczny wraz z, będącymi w złym stanie, ale oryginalnymi budynkami mieszkalnymi i przemysłowymi.
Osiedla Praga I,Praga II i Praga III, zbudowane w latach 50 i 60 XX wieku stanowią przykład architektury socrealistycznej.
Wschodnią część dzielnicy zajmuje osiedle Szmulowizna (potocznie Szmulki), którego charakterystycznymi obiektami są marmurowa bazylika Najświętszego Serca Jezusowego oraz zabytkowa fabryka wódek Koneser przy ul. Ząbkowskiej. Na skraju dzielnicy położony jest dworzec kolejowy Warszawa Wschodnia.
Wzdłuż Wisły rozciąga się Port Praski, Pomnik Kościuszkowców, Park Praski, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, oraz osiedle Golędzinów.
Najbardziej na północ wysuniętą część dzielnicy stanowi przemysłowo-kolejowe osiedle Pelcowizna m.in. z fabryką samochodów FSO.
Ostatnio ma miejsce rewitalizacja starych kamienic. Efekty odnowienia elewacji można już podziwiać na ulicy Ząbkowskiej.

Podział administracyjny     

















Ratusz Pragi Północ

Brak komentarzy: